Węgrów: poddaj się magii lustra Twardowskiego, zalewu nad Liwcem i…. księgarni MPZ

Węgrów to urokliwe miasto położone ok. 80 km na wschód od Warszawy. – Daj się oczarować – zachęca tutejszy Urząd Miejski. I w tym przypadku nie rzuca słów na wiatr.

Rozmaite imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe, unikalne zabytki, a także znane i cenione od wielu lat lokale handlowe, takie jak istniejąca od 2003 roku kultowa księgarnia przy ul. Rynkowej 4 – to wizytówka Węgrowa, dzięki której znacząco wyróżnia się nie tylko wśród mazowieckich miast, lecz także na skalę ogólnopolską.

Magiczne zwierciadło Mistrza Twardowskiego

W Węgrowie warto zwiedzić przede wszystkim Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Znajduje się w niej jedno z dwóch zachowanych do naszych czasów luster Pana Twardowskiego, zwanego Polskim Faustem. Przypomnijmy: według legendy był on XVI-wiecznym krakowskim szlachcicem, który sprzedał swą duszę diabłu z zamian za znajomość magii i wszechstronną wiedzę. Podpisując cyrograf, zaznaczył, że diabeł może zabrać duszę tylko w Rzymie. Żył potem szczęśliwie przez wiele lat, będąc dworzaninem króla Zygmunta Augusta, który po śmierci żony Barbary Radziwiłłówny otoczył się magami. Pewnego razu Twardowski, wykorzystując diabelskie moce, wywołał – z pomocą magicznego lustra – ducha małżonki króla. W końcu wpadł w sidła czarta po wejściu do karczmy o nazwie „Rzym”. Dzięki modlitwie do Marii zdołał jednak uciec na Księżyc, gdzie nadal przebywa, obserwując Ziemię.

Pikanterii powyższej legendzie dodaje fakt, że… Jan Twardowski mógł naprawdę istnieć! Według niektórych badaczy faktycznie był czarnoksiężnikiem króla Zygmunta Augusta i udało mu się wywołać z pomocą lustra ducha Barbary Radziwiłłówny.

Polecamy książki (do kupienia w księgarni MPZ w Węgrowie):

Polska – daj  się zaskoczyć
Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia
Życie codzienne arystokracji
Siedziby wielkich Polaków

Węgrowskie lustro jest wykonane z białego metalu, prawdopodobnie stopu srebra i złota. Widnieje na nim łaciński napis: Luserat hoc speculo magicas Twardovius artes, lusus at iste Dei versus in obseqvium est (Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu).

Według żyjącego na początku XX wieku dziennikarza Pantalejmona Juriewa , na lustrze znajdują się niewidoczne gołym okiem sztychy kobiety i diabła. Da się je zauważyć dopiero pod wpływem silnego strumienia światła…

Kliknij tutaj i sprawdź, co jeszcze warto zwiedzić.

To nie wszystko! Bazylika zyskała sławę również z innego powodu .W 1969 r. odbył się tu ślub Lecha Wałęsy z pochodzącą z podwęgrowskiej wsi Krypy Danutą.

Polecamy książki (do kupienia m.in. w węgrowskiej księgarni MPZ):

Józef Szaniawski: „Imperium zła – Rosja przeciw Polsce i Europie”
Adam Zamoyski: „Polska opowieść o dziejach niezwykłego narodu”
Teresa Torańska: „Smoleńsk”
Julian Wołoszynowski: „Rok 1863”

Węgrowskie lustro jest jedynym w Polsce, które można obejrzeć. Drugie znajduje się w Sandomierzu, jednak od lat 90 XX wieku, z powodu gwałtownego wzrostu zainteresowania społeczeństwa tym magicznym przedmiotem, postanowiono, że nie będzie dostępne dla zwiedzających. Zostało przeniesione z kościoła katedralnego do magazynu sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego.

Mistrz Twardowski stał się bohaterem wielu wierszy i powieści, również współczesnych (m.in. wydana w 2006 r. powieść Mariusza Wolnego pt. „Kacper Ryx”). Zachęcamy do odwiedzenia księgarni MPZ w Węgrowie przy ul. Rynkowej 4. Duża część towaru kusi rabatem, a w przypadku niektórych pozycji obniżki sięgają nawet kilkudziesięciu złotych! Nie za sprawą magii Pana Twardowskiego. Tutaj kuszącymi cenami oczarowuje właściciel księgarni, Pan Biedrzycki.

Księgarnia MPZ w Węgrowie

Oprócz bogatej oferty beletrystyki polskiej i zagranicznej, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na półkach przez cały rok czekają podręczniki, pomoce szkolne, lektury. W sprzedaży są także specjalistyczne książki z logopedii, literatura faktu, podróżnicza, prawnicza, psychologiczna, kulinarna, mapy, przewodniki. Poza tym w asortymencie znajdują się reprodukcje obrazów, artykuły papiernicze, globusy, maskotki… Zespół pracowników tworzą księgarze z wieloletnim doświadczeniem, którzy zawsze chętnie służą klientom pomocą.

Relaks nad Liwcem

Oprócz magicznych atrakcji Węgrów przyciąga mieszkańców i turystów zalewem nad Liwcem. Piękna plaża, czysta woda, piaszczyste dno… Wytyczone miejsca z ławkami do rozpalenia ogniska lub grilla. Wypożyczalnia sprzętu pływającego, nowoczesne place zabaw, stanowiska wędkarskie, boiska do koszykówki, siatkówki i gry w badmintona. Wspaniałe miejsce wypoczynku. W czasie wakacji tętni życiem, goszcząc różne imprezy i zawody, takie jak olimpiady rodzinne, zawody strażackie czy wędkarskie, pokazy sztucznych ogni, koncerty gwiazd…

Na wakacje (i nie tylko) polecamy m.in. poniższe książki (do kupienia w księgarni MPZ w Węgrowie):

Markus Zusak: „Złodziejka książek”
Katarzyna Michalak: „Bezdomna”
Frederick Forsyth: „Czarna lista”
George R.R. Martin: „Rycerz siedmiu królestw”
Robert Galbraight: „Wołanie kukułki”
Arturo Perez-Reverte: „Mężczyzna, który tańczył tango”

Węgrów ma również inne atuty, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto wymienić chociażby Święto Chleba, Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych, Letnie Spotkania ze Sztuką pt. „Zwierciadło Mistrza Twardowskiego” czy Europejskie Dni Dziedzictwa.

Przyjezdni mogą liczyć nie tylko na ofertę hoteli, lecz także podmiejskich gospodarstw agroturystycznych.

Hejnał Węgrowa i… licealny lipdub

Miasto posiada własny hejnał! W 2013 r., w wyniku ogłoszonego przez Urząd Miejski konkursu, spośród 23 propozycji wybrano kompozycję Macieja Piwkowskiego. Ostateczną decyzję podjęli mieszkańcy w głosowaniu internetowym.

Posłuchaj hejnału Węgrowa:

Skoro już jesteśmy przy muzyce… Warto docenić kreatywność licealistów, którzy w 2011 r. nagrali rewelacyjny lipdub:

Oprócz księgarni MPZ przy ul. Rynkowej 4 ważnymi miejscami na mapie Węgrowa są również Miejska Biblioteka Publiczna i Węgrowski Ośrodek Kultury, współorganizujące wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Działają tu także sekcje, które wspierają rozwój talentów i zainteresowań wśród dzieci i młodzieży.

E-schronisko

Warto wspomnieć też o działalności Straży Miejskiej w Węgrowie. Prowadzi e-schronisko, w którym publikuje informacje o bezpańskich zwierzętach.

Zapraszamy do księgarni MPZ przy ul. Rynkowej 4.

Godz. otwarcia:
Poniedziałek –piątek: 9:00-17:00
Sobota: 9:00-14:00
tel.: 531 992 190

Reklamy

Posted on 03/03/2014, in Skądinąd and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: