Noc Muzeów 2013 – Warszawa. BUW – Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [program]

Czym kusi Biblioteka UW?

W godz. 19:00 – 1:00 zaprezentowane zostaną m.in.:

najmniejsza książka w zbiorach BUW (Adam Mickiewicz, Bajki i powiastki, Warszawa, W.Dunin,1898.Druk miniaturowy 2×3 cm), dzieło w trakcie konserwacji (wolumin z akwafortami przedstawiającymi reliefy z kolumny Trajana w Rzymie, pochodzący z biblioteki XVII-wiecznego architekta Tylmana z Gameren), nokturny (rysunki i ryciny, na których sceny rozgrywają się w nocy m.in. anonimowy rysunek dokumentujący Widok fajerwerku urządzonego z okazji zaślubin ks. Adama Czartoryskiego z Izabellą z Flemingów w 1761 r.; angielska rycina z 1796 roku Roberta Thew według kompozycji Charlesa Gauthiera Playtera, Wywoływanie duchów. Scena z Henryka VI Williama Shakespeare’a), tekst litografowany złotem (Kwiaty i poezje, Warszawa: Maksymilian Fajans, 1858), książka zaszyta przez cenzora, książka z zaklęciem przeciwko złodziejom, książka przestrzelona ze śladami krwi, książka najbardziej zapisana odręcznymi notatkami (z ciekawymi adnotacjami), osobliwości znalezione między kartami książek (listy, recepty, koronki, wycinanki, zasuszone rośliny, święte obrazki), list „kokosowy”, zielniki (litewski z okolic Wołkowyska z ludowymi nazwami roślin z powiatu wołkowyskiego – XIX w.), rękopis z jedynym na świecie znanym zapisem utworu Antonia Vivaldiego (jedno z domniemanych dzieł), sztambuch wrocławskiego muzyka Josepha Ignaza Schnabla (1767-1831) z autografami największych kompozytorów XIX w. (w tym Hectora Berlioza i Franciszka Liszta), największa książka w zbiorach BUW

oraz

Japoński tradycyjny pawilon herbaciany chashitsu Kaian (jedyny tego typu obiekt w Polsce i, po Anglii, drugi w Europie).

Polecamy nasz konkurs ze smacznymi nagrodami 😉

Moja wymarzona Noc Muzeów – kliknij i wygraj zaproszenia dla dwóch osób na…

Zobacz również:

Noc Muzeów 2013 w Warszawie. 24 najciekawsze propozycje. Gdzie warto iść?

Ogrody BUW

„Od 2007 roku w Noc Muzeów Galeria XX1 organizuje międzynarodowe spotkania performerów. Do tej pory brali w nich udział artyści z Norwegii, Finlandii, Niemiec, Ukrainy, Francji i Polski, którzy podejmowali w swoich działaniach różnorodne tematy odnoszące się, na przykład, do problemu kondycji i miejsca twórcy w dzisiejszym świecie, do marzeń, ekonomii, polityki, filozofii, feminizmu, mody czy komunikacji międzyludzkiej.

Głównym tematem tegorocznego projektu będzie tym razem światło. Ten element twórczy od stuleci pasjonuje artystów i społeczeństwa.

18 maja wieczorem w przestrzeni ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie pojawią się prace performatywne, efemeryczne instalacje świetlne i działania interaktywne związane z medium światła. W imprezie weźmie udział wezmą: Constance Allen (Szwajcaria), Benedicte Clementsen, (Norwegia), Paweł Dudko, Piotr C. Kowalski, Joanna Krzysztoń, Ryszard Ługowski, Rita Marhaug (Norwegia), Eliza Nadulska, Wacław Ostrowski, Jarosław Perszko, Grzegorz Rogala, Dariusz Skwarcan, Ignacy Skwarcan.

Podczas Nocy Muzeów odbędą się również warsztaty: malarskie prowadzone przez Piotra C. Kowalskiego oraz fotograficzne prowadzone przez Ignacego Skwarcana. Piotr C. Kowalski będzie zapraszał publiczność do wykonywania obrazów owocowych i martwych natur na terenie ogrodów BUW. W trakcie warsztatów fotograficznych uczestnicy zapoznają się z metodami pracy w plenerze oraz z eksperymentalnymi technikami fotograficznymi.

Głównym celem zajęć jest uwolnienie kreatywnej strony wyobraźni, wzbogacenie warsztatu twórczego przy pomocy najprostszych środków technicznych.”

Reklamy

Posted on 03/05/2013, in Skądinąd. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: