Misterium Męki Pańskiej na Placu Piłsudskiego [zdjęcia]

24 marca – Warszawa, 31 marca – Poznań. W tym roku po raz pierwszy Misterium zostanie zaprezentowane w dwóch miastach. Za nami niesamowite widowisko na Placu Piłsudskiego.

Tysiące osób oglądało i przede wszystkim przeżywało wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Wejście do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, pojmanie w Ogrójcu, sąd Piłata, biczowanie… Sceny mocno przykuwały wzrok i przewiercały dusze. Podczas Drogi Krzyżowej tłum podążał za Jezusem, towarzysząc mu w drodze na Golgotę. Gdy zawisł na krzyżu, szczelnie wypełnionym placem dosłownie wstrząsały dźwięki imitujące coraz szybsze bicie serca.

Kliknij w zdjęcie, żeby obejrzeć galerię:

Misterium Męki Pańskiej

Misterium zakończyło spotkanie zmartwychwstałego Zbawiciela ze swoją matką i papieżem Janem Pawłem II. W miejscu Golgoty „wyrósł” gigantyczny obraz Jezusa Miłosiernego – największa na świecie kopia portretu z Łagiewnik o wymiarach 12 x 22 m.

Pomysłodawcą, reżyserem i producentem Misterium jest Artur Piotrowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. – Kiedy montowaliśmy scenę na Placu Piłsudskiego, pomyślałem sobie, że jest tu Grób Nieznanego Żołnierza, krzyż upamiętniający msze papieża Jana Pawła II w tym miejscu… I cieszę się, że teraz, dzięki Misterium, pojawi się symbol zmartwychwstania… – powiedział Artur Piotrowski.

Ważną częścią inscenizacji było dzielenie się chlebem po Ostatniej Wieczerzy. Harcerze przekazali widowni dwa tysiące bochenków. Każdy odrywał po kawałku, zjadał i podawał otaczającym go bliźnim. – To przypomnienie, że w pobliżu często stoi człowiek łaknący chleba oraz wyciągniętej dłoni, życzliwego uśmiechu; pragnący doświadczyć prostego gestu, choćby jednego spośród tych, jakie świadczyli sobie wzajemnie pierwsi chrześcijanie – tłumaczą organizatorzy.

Największe widowisko pasyjne na świecie od 1998 r. odbywa się na poznańskiej Cytadeli. Rok temu po raz pierwszy obejrzeli je mieszkańcy stolicy (na Torach Wyścigów Konnych na Służewcu). W 2012 r. po raz pierwszy gości w obu miastach. Trzystu aktorów, trzystu chórzystów, orkiestra symfoniczna, trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową. Imponująca inscenizacja! W tym roku organizatorzy zadedykowali ją pamięci Pięciu Poznańskich Chłopców – męczenników II Wojny Światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II.

Reklamy

Posted on 24/03/2012, in Skądinąd. Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. rok temu na Służewcu byly tłumy
    a tu moze kilka tysiecy i nie bylo przez to nastroju
    poza tym pijane wyrostki przeszkadzaly swoimi wyglupami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: