Niepełnosprawni – nie są kalekami, lecz karatekami?

7 grudnia w Sali Kongresowej PKiN odbyła się XVI Wielka Gala Integracji 2011.

– Czy dożyjemy kiedyś czasów, że nikogo nie będzie dziwiło np. to, że niesłyszący tańczy? – pytał Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz 16. zorganizowało wielką galę promującą ideę budowania pomostów między pełno- i niepełnosprawnymi.

Na scenie Sali Kongresowej wystąpił m.in. Krystian Fołtyniewicz, głuchoniemy tancerz, który w programie „Mam talent” wprawił w zachwyt miliony Polaków. 30-latek wzoruje się na swoim idolu – Michaelu Jacksonie. Trzeba przyznać, że świetnie potrafi „wyginać śmiało ciało”, za co dostał olbrzymią, milczącą owację. Wypełniona niemal po brzegi publiczność biła brawo w języku migowym.

[Przeczytaj artykuł o Marcie Abramczyk z Bródna, autorce filmu pt. „Deaf life” udowadniającego, że niesłyszący mogą tańczyć.]

„Nie jesteśmy kalekami, lecz karatekami”

Ten cytat z filmu pt. „4. piętro” o nastolatkach, którzy mimo niepełnosprawności fizycznej spowodowanej rakiem kości dzielnie i z pogodą ducha zmagają się z codziennością, dla wielu osób mógłby być mottem życiowym. Niepełnosprawni nie chcą bowiem, by traktowano ich z litością. Nie chcą użalania się nad ich losem. Na co dzień muszą walczyć z rozmaitymi barierami: architektonicznymi, społecznymi… – Nie oszukujmy się. Jest wiele do zrobienia. Lecz także wiele już zrobiliśmy – mówił niepełnosprawny poseł PO Marek Plura. Przyznał, że trzeba nadrobić kilkadziesiąt lat zaległości, zwłaszcza w infrastrukturze. – Ważne jednak, że cały czas coś się zmienia, idzie ku lepszemu. Wprawdzie zmiany nas nie uzdrowią, ale pozwolą nam żyć pełnią życia: w szkole, pracy, na ulicy, na stadionie… – podkreślał.

Wtórował mu niepełnosprawny poseł PO Sławomir Piechota. – Coraz częściej jest słyszany nasz głos. Niepełnosprawni mają coraz więcej do powiedzenia i pełnosprawni liczą się z nami, współpracują. To właśnie najważniejsza zmiana – mówił o wcielaniu w życie idei integracji.

Lecz tak naprawdę niepełnosprawni nie chcą być traktowani ani jak kalecy, którym trzeba pomagać, ani jak karatecy, którzy walczą z codziennością. Chcą być w oczach społeczeństwa ludźmi zwyczajnymi, nie wywołującymi litości, zdziwienia czy podziwu.

Niewidomy – nic nadzwyczajnego?

– Ja nie jestem wyjątkowy. Mam tylko cechę, jaką jest brak wzroku. Jeden jest łysy, drugi gruby, a ja jestem niewidomy – powiedział z uśmiechem Roman Roczeń, piosenkarz wykonujący muzykę szantową i covery. – Nie chcę być kimś wyjątkowym. Chcę być zwyczajnym człowiekiem.

Warszawa bez barier

Podczas gali poznaliśmy laureatów konkursu dla młodzieży „Warszawa bez barier”. Zadanie polegało na nakręceniu 2-minutowego filmu podejmującego tematykę integracji z niepełnosprawnymi i usuwania różnorodnych problemów, przed jakimi stają na co dzień. Zwyciężył film pt. „Przełamać bariery”, zrealizowany przez Emilię Annę Czaplejewicz i Annę Marię Chlapek. Twórczynie udowodniły, że życie na wózku inwalidzkim może być wypełnione radością, miłością… Tak samo, jak życie osób pełnosprawnych.

Wyróżnienie otrzymał film Natalii Przybysz, Gabrieli Sibilskiej i Karoliny Kowalczyk pt. „Warszawska cisza”. Oglądając go, można się wczuć w sytuację osoby niesłyszącej, która słyszy ciszę w metrze, na dyskotece… Mimo tego potrafi żyć zwyczajnie, bawić się…

warszawska cisza from Gaba Sibilska on Vimeo.

Stowarzyszenie przyznało także Medale „Przyjaciel Integracji” osobom i instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Laureaci:

WKS Śląsk Wrocław SA – za wrażliwość na niepełnosprawność, jaką klub ujawnia poprzez swoje działania na rzecz kibiców z niepełnosprawnością. Dzięki takiemu podejściu powstało Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław

Metro Warszawskie Sp. z o.o. – za dostosowanie metra dla osób niewidzących i niedowidzących poprzez montaż na stacjach specjalnych oznakowań: guzków i jaskrawych pasów.

Bank Citi Handlowy – za kompleksowe dostosowywanie oferty i oddziałów banku do potrzeb różnych grup osób z niepełnosprawnością (szkolenia wszystkich doradców w zakresie obsługi niepełnosprawnych klientów, dostosowanie bankomatów dla osób niewidomych i niedowidzących, dźwiękowe dostosowywanie dokumentacji do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku)

Bank DnB Nord – za kartę affinity „Integracja”. Część prowizji od transakcji przekazywana jest na działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

W muzycznej części gali wystąpili:, Olga Bończyk, Ewelina Flinta, Grupa Mocarta Romuald Roczeń, Krystian Fołtyniewicz. Na scenie pojawił się także komentator sportowy Dariusz Szpakowski, zachęcając osoby niepełnosprawne do kibicowania na EURO 2012.

Toaleta dla psów na Stadionie Narodowym?

Czy obiekty sportowe w Polsce są przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Różnie z tym bywa…

Wojciech Karpieszuk z „Gazety Wyborczej”, ubiegłoroczny zwycięzca konkursu dla dziennikarzy „Oczy otwarte” podejmującego tematykę niepełnosprawności w nagrodę odbył wraz z innymi laureatami podróż do Londynu. Na każdym kroku widział odpowiednio przystosowane obiekty: lotnisko, komunikacja miejska, hotele, obiekty sportowe. Na stadionie piłkarskim zobaczył m.in. … toaletę dla psów-przewodników. – Po powrocie z Londynu zapytał architekta Stadionu Narodowego, czy powstanie taka toaleta – opowiadał Piotr Pawłowski. Dziennikarz usłyszał od twórcy stadionu: „Ale po co? Przecież obok jest Park Skaryszewski…”

W Polsce jest wiele do zrobienia, by niepełnosprawnym żyło się lepiej. Sporo zostało już zrobione (m.in. powstała ustawa o j. migowym). Każdy może pomóc. Nie traktujmy jednak niepełnosprawnych jako osoby „inne”. To zwyczajni ludzie. Współpracujmy ze sobą. Imprezujmy razem. Żyjmy razem, bez barier psychicznych. Integrujmy się.

Reklamy

Posted on 08/12/2011, in Relacje, Skądinąd and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: